ANA SAYFA KURALLAR PUAN TABLOSU ÜYELİK
Kullanıcı:      Şifre:        
Üyelik?   Unuttum?

 Yarışma Kuralları
Türkiye Zeka Vakfı

1. Soru Maratonu 27 Temmuz 2016 Çarşamba günü başlayacak ve toplam 20 sorudan oluşacaktır. Yarışma süresi (cevaplama periyodu) toplam 20 haftadır. Ek süre verilmeyecektir.

2. Sorular her hafta Çarşamba günleri saat 14:00'da yayınlanacaktır. 24 saatlik bir süreden sonra (olası düzeltme, değişiklik, ek açıklamalar vb. gereksinimler için) soru kesinleşmiş olacak ve cevaplama süresi Perşembe günleri saat 14:00'da başlayacaktır. Tatil dönemlerinde ya da gerek görülen durumlarda kısa süreli aralar verilebilecektir.

3. Soru Maratonu herkese açık olup, katılmak için Türkiye Zeka Vakfı Soru Maratonu web sitesine üye olmanız yeterlidir. Yarışmaya dilediğiniz tarihten itibaren başlayabilir ve geçmişe dönük soruları da cevaplayabilirsiniz.

4. Her yarışmacı Maratona tek bir isim/üyelikle katılabilir. Yarışmacıların soruları tek başlarına çözmesi beklenmektedir. Cevaplar hiçbir ortamda başkalarıyla paylaşılamaz.

5. Soruları cevaplarken açıklama yapmayınız. Özellikle belirtilmedikçe cevapları sayısal olarak giriniz. Aksi halde cevabınız yanlış olarak değerlendirilecektir.

6. Yarışma sonunda sadece dereceye girme şansı bulunan yarışmacılardan tüm sorulara verdikleri cevapların çözümlerini ve açıklamalarını elektronik ortamda yollamaları istenecektir. Nihai puanlamalar, çözümlerin değerlendirilmesinden sonra açıklanacaktır.

7. Her sorunun doğru cevabı 100 puandır. Her soru için toplam 5 cevap hakkı verilmiştir, ancak yalnızca son gönderilen cevap değerlendirmeye alınacaktır. Bu cevap yanlışsa o sorudan sıfır puan alınacaktır. Doğru ise puan aşağıdaki gibi hesaplanacaktır. İlk cevaplamadan sonra kullanılan her cevap hakkı için toplam puandan 20 puan eksiltilecektir. (Birinci cevap: 100 puan, ikinci cevap: 80 puan, üçüncü cevap: 60 puan, dördüncü cevap: 40 puan, beşinci cevap: 20 puan). Ayrıca iki tür ek puan verilmektedir. Bunlar (a) soruyu cevaplama hızına ve (b) her bir sorunun doğru çözülme oranına göre belirlenmektedir. Ek puan hesaplamaları şu şekildedir:

a) Her soru ilk sorulduğu hafta içinde takip eden ilk gün (Perşembe 14:00 - Cuma 13:59) cevaplanırsa 5, ikinci gün (Cuma 14:00 – Cumartesi 13:59) cevaplanırsa 4, üçüncü gün (Cumartesi 14:00 - Pazar 13:59) cevaplanırsa 3, dördüncü gün (Pazar 14:00 -Pazartesi 13:59) cevaplanırsa 2, beşinci gün (Pazartesi 14:00 - Salı 13:59) cevaplanırsa 1, ek puan verilecektir. İlk haftadan sonra cevaplanan sorular ek puan alamayacaktır.

b) (100 -Sorunun doğru çözülme yüzdesi) puanınıza eklenecektir.

Örnek:

Bir soru sorulduktan dört gün sonra ikinci cevap hakkınızı kullanarak soruya doğru cevap verdiniz ve bu soruyu 50 kişiden 30'u doğru cevapladı. Bu durumda soruyu doğru cevapladığınız ancak iki cevap hakkı kullandığınız için 80 (100-20) puan; dördüncü gün cevapladığınız için 2 puan, 50 kişiden 30'u doğru cevapladığı için 40 puan [100-(100*30/50)] alacaksınız ve toplam puanınız 122 olacak.

8. Puan Tablosu ilk dört haftadan sonra düzensiz aralıklarla –yaklaşık olarak ayda bir kez olmak üzere- güncellenecektir. Tablodaki puanlar, o ana kadar yayınlanmış soru sayısının yarısı kadar sayıda rastgele seçilmiş soruya verilen doğru cevapları ve ek puanları içerir.

9. Yarışma sonunda doğru cevaplar yayınlanacak ve yarışmacıların tüm sorulardan aldıkları puanları incelemeleri için bir haftalık süre tanınacaktır. Olası tüm itirazlar bu süre içinde yapılmalıdır.

10. Yarışma sonunda ilk 10 kişiye başarı belgesi verilecektir.

11. Maratondaki tüm sorular Emrehan Halıcı tarafından hazırlanmakta olup üç kategoride değerlendirilebilir:

a. Daha önce yayınlanmış, az bilinen bir soru üzerinde çeşitli değişiklikler yapılarak üretilen sorular

b. Matematiksel bir teorem ya da formülden yola çıkarak üretilen sorular

c. Orijinal olarak üretilen sorular.

12. Maratonda çözümler açıklanmamaktadır. Konuyla ilgili olarak TZV Başkanı Emrehan Halıcı'nın yaptığı konuşmadan alınan bir bölümü okuyabilirsiniz.

13. Sorunun ya da cevabının hatalı olması, aynısının ya da çok benzerinin cevabının yaygın ulaşılan bir ortamda yayınlanması vb. nedenlerle bir soru Düzenleme Kurulu tarafından herhangi bir zaman iptal edilebilir. İptal kararı alındığı an, durum Soru Maratonu sayfalarından duyurulur ve puan hesapları yeniden yapılır.

14. Maraton ve sorularla ilgili görüş ve önerileriniz için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz. Bu bölümde cevapları ya da cevaplara ilişkin ipuçlarını lütfen tartışmayınız. Yorum, görüş ve önerilerinizden yararlanılması için tasarlanan bu bölüm bir "forum" niteliğinde olmadığı için her mesajın sitede yayınlanması beklenmemelidir.

15. Düzenleme Kurulu, yukarıdaki kurallara uymayan ve etik kurallara aykırı tutumlarda bulunan yarışmacıları diskalifiye etme hakkına sahiptir.

16. Düzenleme Kurulu yarışma kurallarında değişiklik yapabilir. Yapılan değişiklikler Soru Maratonu sayfalarında duyurulur.

17. Yarışmaya katılan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır.

 

Ana Sayfa | Kurallar | Skor Tablosu | Üyelik
© 1996-2022 Soru Maratonu